
Předního českého výrobce svítidel trápila dlouhá dodací lhůta a neefektivní plánování výroby 25 000 kusů výrobků, které Modus za týden vyrobí.
Snížili jsme počet výrobních polotovarů o 70 % a díky tomu zkrátili celkový čas výroby.
Při procesní analýze jsme identifikovali různé zdroje plýtvání ve výrobě. Navrhli jsme optimální řešení, jak efektivně plánovat a rozvrhovat výrobu. Tím jsme snížili počet výrobních fází a polotovarů. To vše vedlo ke zkrácení dodací lhůty.
Martin Paloncy
Senior konzultant
se specializací na výrobu
Co bylo největší úskalí, které Modus trápilo?
V původním stavu pracoval Modus se zhruba třítýdenní dodací lhůtou (lead time) svých produktů. Metodou mapování hodnotových toků (value stream mapping) jsme zjistili, že tento proces obsahuje spoustu neproduktivního času, který tráví rozpracované polotovary na výrobních meziskladech. Výrobní proces měl několik fází a před zahájením každé z nich bylo nutné zjistit disponibilitu materiálu na meziskladě pro danou výrobní fázi.
Jak se Logio s touto výzvou popralo? Jaké byly konkrétní kroky, které se musely provést?
Projekt se ale netýkal pouze optimalizace informační podpory, co se ještě udělalo pro zrychlení výroby?
To byla podle mě nejzajímavější část celého společného řešení – pro zrychlení výroby jsme totiž také přišli s řešením, které spočívalo v hledání optimálního bodu rozpojení ve výrobním procesu. Jinými slovy – nastavili jsme pravidla pro to, jaké polotovary by Modus mohl držet skladem, aby zkrátil čas výrobních operací. Díky tomu se nám podařilo snížit počet výrobních polotovarů z původních téměř 6000 variant na pouhých 1700.
Jaké náklady s tímto řešením firma Modus měla?
Je jasné, že se toto výrazné zkrácení výrobního procesu neobešlo bez zvýšení prostředků vázaných v rozpracované výrobě a větším nárokům na skladové prostory. I to jsme však dokázali pro Modus přesně vyčíslit a poskytnout tak firmě všechny potřebné informace pro jejich správné rozhodnutí.